Kaseinové proteiny / noční protein
Kasein jako noční protein
Kravské mléko obsahuje 80 % kaseinu a 20 % syrovátky, která je poté použita na výrobu syrovátkového proteinu. Díky kulovité struktury kaseinu tento druh bílkoviny tělo tráví delší dobu než syrovátkové bílkoviny. Tím je zajištěna pomalejší koncentrace aminokyselin v krevním řečišti. A proto se kaseinový protein užívá spíše ve ve večerních hodinách a označuje se jako noční protein.
Nejprodávanější
Druhy kaseinových proteinů
Dle typu technologie výroby existují tyto druhy kaseinových proteinů:
- Kaseinát (vápenatý, sodný nebo draselný) vzniká denaturací, během níž ztrácí svoji původní strukturu. Kaseináty jsou proto považovány za méně kvalitní kaseinové proteiny, jelikož neobsahují původní bioaktivní proteinové frakce, a vyznačují se horší vstřebatelností a využitelností.
- Micelární kasein platí za nejkvalitnější a nejlepší noční protein na trhu, který se vyrábí metodou CFM. Micelární kasein v kyselém prostředí žaludku “zrosolovatí” a po malých částech se dostává do trávicího traktu, díky čemuž je lépe vstřebatelný a využitelný.
- Hydrolyzát kaseinu představuje ne příliš dostupnou, enzymaticky naštěpenou, variantu kaseinové bílkoviny umožňující maximální využitelnost. Menším negativem je lehce zkrácený čas trávení a vyšší cena. Pokud cílíte na rychlé vstřebávání, je vhodnější variantou protein syrovátkový.
Hlavní výhody nočních proteinů
- obsah bílkovin je 70‑80 %,
- delší čas trávení (u 30 g jsou to cca 4 hodiny),
- podporuje regeneraci,
- přispívá k růstu svalové hmoty,
- sníží katabolismus svalové hmoty.
Přestože se kaseinovým proteinům přezdívá noční, jejich užívání je možné i přes den, zejména pokud od momentu užití proteinu nebudeš delší dobu přijímat potravu obsahující bílkoviny, a chceš zamezit katabolismu svalové hmoty.
Narozdíl od syrovátkových proteinů, obsahují ty kaseinové menší množství aminokyseliny leucinu, které má nejvíce podporuje anabolický efekt. Absenci této aminokyseliny lze kompenzovat příjmem BCAA doplňků, případně smícháním se syrovátkovým proteinem. Tento problém částečně řeší vhodné vícesložkové proteiny.